Naswietlacze do jaj - kto ich potrzebuje

Naświetlacze do jaj – kto ich potrzebuje?

Rzeczy niezbędne w każdej kuchni

Istnieją rzeczy niezbędne do poprawnego funkcjonowania działalności gastronomicznej, np. restauracji, baru lub hotelowej stołówki. Wiadomo, że żadna kuchnia nie obejdzie się bez lodówki, kuchenki, odpowiedniego blatu, zestawu patelni, noży itp., są jednak rzeczy, bez których można się obejść, ale mogą nam one pomóc w kuchennych bataliach, oraz zapewnią, że rzeczy, które będziemy serwować, będą najwyższej jakości. Omówimy w tym artykule jeden z przedmiotów, który, mimo że uważany jest za kuchenny dodatek, w ostatecznym rozrachunku okazuje się urządzeniem wręcz niezbędnym, mowa o naświetlaczach do jaj.

Czemu naświetlacze do jaj są tak ważne?

Jaja są składnikiem, z których można przygotować wiele niezwykle smacznych dań, takich jak omlety, jajecznice, kotlety jajeczne itp., jajka są też niezbędnym składnikiem przy robieniu ciast i różnych deserów, ważne jest więc, aby były one odpowiednio przygotowane i gotowe do użycia.
Tutaj z pomocą przychodzi właśnie naświetlacz do jaj, nazywany również naświetlarką lub wyparzarką. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli odkazić powierzchniowo różne przedmioty, np. noże kuchenne, ze szczególnym naciskiem na właśnie jaja. Ich głównym zadaniem jest pozbycie się z powierzchni umieszczonego tam przedmiotu wirusów, bakterii czy pleśni, a zwłaszcza bakterii Salmonelli lub ziarenkowców, odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe. Dzięki naświetlarce mamy więc pewność, iż używane przez nas przedmioty bądź produkty są wolne od wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów. Wszystko to zgodnie z europejską normą sanitarną HACCP.

Jak to działa?

Naświetlacze do jaj dezynfekują przy pomocy emitowania mocnej dawki promieniowania UV. Trzeba też pamiętać, że jest ono szkodliwe dla wzroku, należy więc zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z urządzeniem. Przed metodą naświetlania jaj stosowało się klasyczne wyparzarki korzystające ze środków chemicznych, mających na celu pozbycie się wszelkich zagrożeń ze skorupki jajka.

Wybranie dobrego naświetlacza

Na rynku istnieje wiele firm produkujących sprzęt kuchenny, każdy więc może wybrać coś dla siebie, rzecz, która idealnie spełni jego wymagania. Przeglądając oferty możemy znaleźć wiele propozycji naświetlarek, które spełnią się w różnych sytuacjach. Możemy zdecydować, czy nasz naświetlacz ma mieć pojemność szuflady na 6, 10 lub 30 jaj, ma być otwierany od frontu czy od góry. Naświetlacz może być wyposażony w licznik czasu pracy lamp UV, długość cyklu naświetlania również różni się w każdy modelu. Każdy większy lub mniejszy lokal gastronomiczny, lub osoba prywatna może dobrać urządzenie specjalnie pod siebie.

Podsumowanie

Wracając do wcześniejszego stwierdzenia, o niezbędności tego urządzenia. Naświetlacz do jaj jest bardzo dobrym sprzymierzeńcem każdego kucharza, pomaga utrzymać czystość produktów na najwyższym poziomie, ułatwia prace, kiedy czas nagli, nie zajmuje dużo miejsca oraz jest bardzo prosty w utrzymaniu. Każda mniejsza czy większa firma gastronomiczna powinna zastanowić się nad zaopatrzeniem się w ten przedmiot, jeżeli jeszcze nie posiada go w swoich kuchniach.