Wszystko o pakowarce próżniowej

Wszystko o pakowarce próżniowej

Czym jest pakowarka próżniowa?

Jest to urządzenie, które służy do odsysania powietrza z wnętrza opakowania foliowego i jednocześnie do tworzenia szczelnego zamknięcia. Na rynku obecnie dostępne są różne rodzaje pakowarek próżniowych. Oferowane modele różnią się wielkością, począwszy od modeli typu mini, przez pakowarki średnich rozmiarów po duże urządzenia wolnostojące (zazwyczaj będące na kółkach) przeznaczone do zakładów produkcji spożywczej.

Jaką pakowarkę próżniową wybrać i czym się kierować przy jej zakupie?

Przy zakupie pakowarki należy wziąć pod uwagę moc urządzenia. Od tego aspektu zależna jest bowiem szybkość pakowania. Im większe opakowanie, tym bardziej wzrasta trudność odprowadzenia z niego powietrza. Jest to szczególny istotny aspekt dla zakładów produkcji spożywczej, gdzie urządzenie to będzie ciągle używane. Ta kwestia dotyczy także wydajności pompy danej pakowarki. Im wyższy parametr tym szybciej dokonamy sprawnego zamknięcia opakowania. Dla niektórych użytkowników tego urządzenia przydatnym może okazać się również informacja o wysokości ciśnienia, a nie wszystkie pakowarki wyposażone są w manometr. Ma to istotne znaczenie, gdy mamy zamiar pakować próżniowo delikatne produkty, których nie chcemy za bardzo zgnieść. Wówczas przydatna okaże się informacja o poziomie ciśnienia. Gdy pakowarka potrzebna będzie do zakładu ważnym jest również by była odpowiednio wytrzymała, by sprostała ciągłej pracy a jeśli ma ona służyć nam przez długie lata warto dowiedzieć się czy dany model ma wymienne części. Należy również pamiętać o gwarancji. Tak jak w przypadku zakupu każdego innego urządzenia, warto by do sprzętu została dołączona gwarancja. Im ona jest dłuższa tym solidniejsze jest to urządzenie.

Co możemy pakować próżniowo?

  • chleb
  • bułki
  • surowe warzywa
  • świeże owoce
  • pieczone mięso
  • ugotowaną zupę
  • ser żółty
  • drób

Okres przydatności do spożycia produktów zapakowanych próżniowo może zwiększyć się nawet 4-krotnie. Zanim jednak wsadzicie woreczki do zamrażarki albo lodówki, pamiętajcie, by napisać na nich datę. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że produkt ten ciągle nadaje się do spożycia.

Ile kosztuje pakowarka?

Cena tego rodzaju urządzeń może być bardzo różna. Obecnie na rynku jest wiele różnych modeli. Pakowarki małe, domowe możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Natomiast pakowarki solidne, przemysłowe jest to czasem koszt nawet kilku tysięcy zł. Zatem czy warto? Oczywiście, że tak. Pakowarka próżniowa jest to wydatek jednorazowy. Biorąc pod uwagę, że przeciętna polska rodzina każdego miesiąca wyrzuca jedzenie o wartości ok. 50 złotych wnioski nasuwają się same. Nie musimy wyrzucać żywności. Wystarczy, że spakujemy ją próżniowo i wyjmiemy z zamrażarki w chwili, gdy akurat będziemy jej potrzebować.

Inspirowane: Tanake.com.pl – meble gastronomiczne